instrukcja Ratownika "wypadek motocyklisty"

Postprzez Budzik » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 13:37

wiesz co ale na tym filmie to zciagneli kask jakby byla to jakas czapka. dobrze dobranego kasku tak latwo nei sciagniesz
Na granicy przyczepności uciekamy codzienności
Avatar użytkownika
Budzik
 
Posty: 3270
Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Wwa

Postprzez moro99 » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 13:55

Ja sie nie znam ale ciągnąć w ten sposób kask masz prawie 100% gwarancje na uszkodzenie kręgów szyjnych :(

Kask sciagasz ruchem wachadłowym, sciaganiem kasku kieruje ratownik 2 dlatego ze Rat 1 nie widzi co sie dzieje z twarza poszkodowanego - tak mnie uczono (Grupa Ratownictwa PCK)

całość oblekam w domu na spokojnie :)
Avatar użytkownika
moro99
 
Posty: 1207
Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2011, 13:03
Lokalizacja: w-wa - centrum

Postprzez Budzik » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 18:39

a w momencie gdy masz kask z pompowanymi poduszkami? sciagajac w ten sposob urwiesz klientowi glowe.
Na granicy przyczepności uciekamy codzienności
Avatar użytkownika
Budzik
 
Posty: 3270
Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Wwa

Postprzez Gof » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 18:49

Obrazek
Gof
 

Postprzez Budzik » poniedziałek, 10 czerwca 2013, 18:56

kółko wzajemnej adoracji :)
Na granicy przyczepności uciekamy codzienności
Avatar użytkownika
Budzik
 
Posty: 3270
Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Wwa

Postprzez ch3st3r3k » środa, 12 czerwca 2013, 08:36

A ja mam kask gdzie policzki można wyjąć jednym ruchem ręki pociągając za wstążki i ratownik może zdjąć kask bez żadnych przeszkód:P, mimo to nie chcę żeby mi ktoś musiał ściągać kask oraz nie życzę nikomu innemu:).
ch3st3r3k
 
Posty: 318
Dołączył(a): piątek, 27 kwietnia 2012, 14:30
Lokalizacja: Żyrardów

Postprzez bielorz » piątek, 14 czerwca 2013, 16:46

Wszystko fajnie jeśli ktoś ma ze sobą apteczkę z kołnierzem ortopedycznym, tyle że rzadko kto wozi coś takiego w aucie czy moto. Ja jako świadek wypadku wolałbym instruktarz co mogę zrobić i w jaki sposób udzielić pomocy przedmedycznej zanim przyjedzie ambulans. Kask ok zdejmę ale potem? Nie bardzo mam pomysł jak ustabilizować kark do przyjazdu karetki a z tym czasowo różnie bywa. :/
bielorz
 
Posty: 135
Dołączył(a): wtorek, 16 października 2012, 14:30
Lokalizacja: Pyrzyce

Postprzez moro99 » piątek, 14 czerwca 2013, 20:50

bielorz, Jesli delikwent oddycha (niekoniecznie jest przytomny) to sobie klekasz za nim na wysikosci głowy odchylasz głowe zeby udroznic drogi oddechowe (pomagasz sobie udami - jest wygodniej - sprawdzone) i zapewniasz komfort psychiczny (nawijasz o czymkolwiek byleby rozmawiac do czlowieka)

Jesli kolega jest nieprzytomny-nieoddychajacy to RKO
Ostatnio edytowano piątek, 14 czerwca 2013, 20:51 przez moro99, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
moro99
 
Posty: 1207
Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2011, 13:03
Lokalizacja: w-wa - centrum

Postprzez Gof » niedziela, 16 czerwca 2013, 00:39

moro99 napisał(a):pomagasz sobie udami - jest wygodniej - sprawdzone

Sprawdzone? Kogo ratowałeś?
Gof
 

Postprzez Budzik » niedziela, 16 czerwca 2013, 07:21

Gof ale po co te komentarze?
Na granicy przyczepności uciekamy codzienności
Avatar użytkownika
Budzik
 
Posty: 3270
Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Wwa

Postprzez moro99 » niedziela, 16 czerwca 2013, 08:59

Gof, jesli masz inne rozwiazania prosze podziel sie - ja sie chetnie czegos naucze. Co do sprawdzania - "w życiu" nie sprawdzalem -, na ćwiczeniach a i owszem.
Avatar użytkownika
moro99
 
Posty: 1207
Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2011, 13:03
Lokalizacja: w-wa - centrum

Postprzez Gof » niedziela, 16 czerwca 2013, 15:11

Budzik napisał(a):Gof ale po co te komentarze?

Bo nie lubię pozerów, drogi Budziku.
Gof
 

Postprzez Budzik » niedziela, 16 czerwca 2013, 22:00

wiesz co, takimi komentarzami siejesz tylko nie najlepszą atmosferę na forum. Nie każdy wie że się nie lubicie z moro99 i odbiera Ciebie jako tego co komentuje przez co sam będzie się bał coś napisać bo zaraz będą niemiłe komentarze, nie byłoby najgorzej gdybyś nie był administratorem, poza tym prywatne 'sprawy' powinniśmy załatwiać poza forum.

kolega bielorz zadał pytanie z dziedziny o której nie ma zielonego pojęcia i myślę, że gdyby miał możliwość dowiedzieć się czegoś więcej to będzie zadowolony, a czy taką informację dostanie na forum to zależy czy ktoś mu odpowie. Być może gdyby miał możliwość pójść na taki kurs 1 pomocy przedmedycznej to by na niego poszedł.

Pozatym nie wiem dlaczego śmiejesz się z moro99, widziałeś go chyba raz w życiu a jego wiedzę medyczną oceniasz po źle sformułowanym tekście na SB. Ja Michała znam trochę lepiej (piszę trochę, bo nie znamy się jakoś strasznie długo - ok roku) i wiem że lekarzem, czy ratownikiem nie jest, ale poprzez to co spotkało go w życiu dosyć mocno edukuje się z udzielania 1 pomocy i ciągle rozszerza swoją wiedzę.
Poza tym założę się, że wolałbyś aby w razie W. zajął się Tobą taki moro99, który stara się rozszerzyć swoją wiedzę z 1 pomocy, niż osoba która zielonego pojęcia o tym nie ma i robiła by zdjęcia do tvn24, lub po prostu zwolniła zobaczyć co się stało i pojechała dalej.


PS. Wszyscy wiemy jak niebezpieczna jest jazda na moto i masz może w motocyklu apteczkę? Nie po to aby pomagać innym, bo nikt Cię do tego nie zmusza, ale po to gdyby coś Ci się stało, żeby zupełnie obce osoby które będą z Tobą przed przyjazdem karetki mogły Ci pomóc?
Na granicy przyczepności uciekamy codzienności
Avatar użytkownika
Budzik
 
Posty: 3270
Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Wwa

Postprzez moro99 » niedziela, 16 czerwca 2013, 22:37

Budzik napisał(a):Wszyscy wiemy jak niebezpieczna jest jazda na moto i masz może w motocyklu apteczkę? Nie po to aby pomagać innym, bo nikt Cię do tego nie zmusza


Generlnie to reguluje art 162 KK
"§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Pomijając juz aspekty prawne (nie jestem prawnikiem) - a i zapewne wiekszosc uwaza ze prawo jest "źle sformuowane" - sa jeszcze aspekty moralne.

Pierwszym pytaniem z sali na kursie pierwszej pomocy było "Co mi grozi jesli udziele źle pierwszej pomocy"

Art. 5. 1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) dla funkcjonariuszy publicznych.

Generalni nie ma czegos takiego jak pojecie "zle udzielona pierwsza pomoc" w rozumieniu prawnym (jesli nie wychodzimy poza pojecie pierwszej pomocy) - reasumujac -> Nic nam nie grozi.

Zachecam wszystkich do kursów Pierwszej Pomocy bo nigdy nie wiemy czy czasami jutro ta wiedza sie nam nie przyda.

Wiecej aspektów prawnych mamy np tutaj -> http://pierwszapomocnowysacz.pl/index.p ... a-pomoc/54

tutaj tez jest dobra pigulłka z przykładami - http://jakubrychlik.pl/tag/prawo-a-pierwsza-pomoc
Ostatnio edytowano niedziela, 16 czerwca 2013, 22:45 przez moro99, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
moro99
 
Posty: 1207
Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2011, 13:03
Lokalizacja: w-wa - centrum

Postprzez Gof » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 07:37

Budzik napisał(a):Nie każdy wie że się nie lubicie z moro99

To nie jest kwestia lubienia lub nielubienia, drogi Budziku.

Budzik napisał(a): i odbiera Ciebie jako tego co komentuje przez co sam będzie się bał coś napisać bo zaraz będą niemiłe komentarze

Nie wypowiadaj się za innych. Ja mam w sobie naprawdę dużo sympatii i tolerancji dla ludzi, ich różnych zachowań, i naprawdę trzeba sobie zasłużyć na złą opinię w moich oczach. Jak nie wiesz czym, to już niestety się nie dowiesz...

Budzik napisał(a):Pozatym nie wiem dlaczego śmiejesz się z moro99, widziałeś go chyba raz w życiu a jego wiedzę medyczną oceniasz po źle sformułowanym tekście na SB.

Skąd Ty możesz wiedzieć, ile razy kogoś widziałem i po czym oceniam jego wiedzę medyczną...

Budzik napisał(a):Poza tym założę się, że wolałbyś aby w razie W. zajął się Tobą taki moro99, który stara się rozszerzyć swoją wiedzę z 1 pomocy

Szczerze - co nieco słyszałem i nie, nie chciałbym. Ale to nie temat do roztrząsania (nie tyle na forum, co w ogóle), bo są pewne świętości.
Gof
 

Postprzez DeElcano » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 08:13

Budzik napisał(a):ale po co te komentarze


a Ty po co się wcinasz, adwokat ?, nie potrzebnie rozkręcasz dyskusje.

Budzik napisał(a): Ja Michała znam trochę lepiej (piszę trochę, bo nie znamy się jakoś strasznie długo - ok roku)


no i bardzo dobrze, nikt Tobie kolegów wybierać nie będzie.

Proszę temat zamknąć, zrobić nowy o samej pomocy.
Avatar użytkownika
DeElcano
 
Posty: 300
Dołączył(a): sobota, 21 lipca 2012, 21:15
Lokalizacja: H-ów, W-wa

Postprzez Budzik » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 08:21

DeElcano napisał(a):a Ty po co się wcinasz, adwokat ?, nie potrzebnie rozkręcasz dyskusje.


Jakby Twój cały komentarz coś zmieniał w tej dyskusji.

Szkoda zamykać, w końcu jest co czytać na forum - jakaś ciekawa dyskusja
Na granicy przyczepności uciekamy codzienności
Avatar użytkownika
Budzik
 
Posty: 3270
Dołączył(a): wtorek, 13 kwietnia 2010, 16:39
Lokalizacja: Wwa

Postprzez moro99 » poniedziałek, 17 czerwca 2013, 10:24

Gof, Pamietaj ze aby miec dobry osąd na dana sytuacje powinienes poznac relacje obu stron nie tylko jednej ...

Budzik, Naprawde - nie ma sensu.

[ Dodano: 17-06-13, 11:42 ]
Gof napisał(a):Szczerze - co nieco słyszałem i nie, nie chciałbym.


To miej chociaz odwage mi napisac co slyszales na PW. Bo generalnie Ty Peeter i deelcano macie jakies urojone pretensje. Zatem pytam sie gdzie popelnilem blad - naprawic pewnie nie naprawie ale moze dzieki waszej tajemnej wiedzy nie popelnie go ponownie.
Avatar użytkownika
moro99
 
Posty: 1207
Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2011, 13:03
Lokalizacja: w-wa - centrum

Postprzez moro99 » wtorek, 2 lipca 2013, 09:03

Jesli ktoś byłby zainteresowany bezpłatnymi warsztatami z pierwszej pomocy przedmedycznej to znalazlem na facebooku takie cos.

http://www.motogen.pl/Bezplatny-kurs-Pi ... 18047.html
Avatar użytkownika
moro99
 
Posty: 1207
Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2011, 13:03
Lokalizacja: w-wa - centrum


Powrót do Linki...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron